صفحه اصلي    انجمن    بانک تصوير    آپلود سنتر    فرمول نويس آنلاين    آزمایشگاه ریاضی آنلاین
 انجمن آذرمت
 مساله هقتگی
 دسته بندی محتوا
 نوشته‌های تازه
 دانلود کتب کمک درسی
 لوگوي ما
اطلاعيه هاي گروه رياضي استان » پاسخ گروه واحد تحقیق، توسعه و آموزش ریاضی در مورد حجم و زمان اختصاص یافته به کتابهای ریاضی پایه دهم

باسمه تعالی

با توجه به انتشار نامه برخی از دبیران محترم ریاضی در مورد حجم و زمان اختصاص یافته به کتابهای ریاضی پایه دهم (ریاضی ۱ تجربی و ریاضی، هندسه۱ و آمار و ریاضی انسانی)، ضمن تشکر و قدردانی از این عزیزان، واحد تحقیق توسعه و آموزش ریاضی توضیحاتی را در جهت پاسخگویی و شفاف سازی تقدیم می‌دارد:

r10

۱- حجم و محتوای ارائه شده براساس حداقل ۲۸ هفته تنظیم شده است و بودجه‌بندی اعلام شده پیشنهادی است و براساس شرایط استانها قابل تغییر و دارای انعطاف است. مطالب کتاب درسی طوری تنظیم شده است که نیمه دوم کتاب با سهولت بیشتری همراه باشد. کتاب برای هفته‌ای ۴ جلسه ۵۰ دقیقه‌ای تألیف شده است.
۲- در تدریس کتابهای ریاضی پایه دهم ، ممکن است دبیران ارجمند با چالش‌های متفاوتی مواجه شوند:
آ) تدریس کتاب برای اولین بار یک چالش به حساب می‌آید. مانند راهی که بار اول پیموده می‌شود. البته باید امیدوار بود که در آینده مسئولین محترم آموزش و پرورش در سطوح بالا امتیازی برای تدریس اول در نظر بگیرند.
ب) سبک کتابها نیز یک چالش است. هم دبیر محترم و هم دانش‌آموز باید در گیرانه به امر آموزش بپردازند. این سختی کار است. البته جای خوشحالی است که عده‌ زیادی از همکاران محترم در دوره‌های آموزشی ضمن‌خدمت خشنودی و رضایت خود را از تغییر رویکردهای کتابهای جدید اعلام داشته‌اند.
ج) برخی انتظارات و باورهای اولیاء و مدیران محترم در معرفی و استفاده از کتابهای کمک آموزشی و یا ارائه تمرین‌های اضافه تنها به سنگین‌تر شدن وظایف معلم می‌انجامد و مورد تأیید گروه ریاضی نیست.
د) ممکن است در برخی موارد در عمل اجرای بخشی از کتاب نیازمند زمان بیشتر می‌باشد و با حجم تمرینات زیاد باشد که امید است بازخوردهایی که از طرف همکاران محترم داده می‌شود به اصلاح این بخش‌ها کمک کند.
۳- ریاضی ۱ رشته‌های تجربی و ریاضی همان‌گونه که پیداست برای دو رشته تألیف شده است و یک کتاب مشترک است و مشابه کتاب ریاضی ۲ قبلی از تنوع موضوع برخوردار است. با توجه به برنامه درسی پایه‌های دهم و یازدهم امکان حذف فصل یا فصولی از کتاب میسر نمی‌باشد. البته برای کاهش حجم کتاب دهم، مطالبی مانند لگاریتم، ماتریس، توابع یک و یک و تعدادی دیگر به پایه‌های بالاتر منتقل شده‌اند. از هفت مبحث فعلی کتاب ریاضی۱ رشته‌های ریاضی و تجربی سه مبحث مثلثات، توان و ریشه و معادله درجه دوم در کتاب ریاضی ۱ قبل (معادل ریاضی نهم) ارائه می‌شده است.
۴- تناسب محتوای کتاب با سطح معلومات دانش‌آموزان موضوعی درست و مورد توجه مؤلفان بوده است. توصیه گروه ریاضی به همکاران محترمع رجوع به کتابهای پایه‌های ششم تا نهم است تا به طور دقیق از روند آموزش مفاهیم در آن کتابها آگاهی یابند.
۵- سرفصل‌های کتابهای ریاضی پایه یازدهم و دوازدهم مشخص شده‌اند و بر روی سایت گروه ریاضی قرار خواهد گرفت.
۶- بسیاری از همکاران تیم تألیف از معلمان فعلی ریاضی کشور هستند. حتی تعدادی از اساتیدی که از دانشگاها در امر تألیف حضور دارند، از سابقه مناسب تدریس مدرسه‌ای برخوردارند. البته علاوه بر این در تیم‌های تألیف از متخصص موضوعی و آموزشگران ریاضی نیز بهره گرفته می‌شود.
۷- همان‌گونه که همکاران عزیز اطلاع دارند، فصل‌های کتاب‌های درسی پایه دهم به محض آماده شدن بر روی سایت گروه ریاضی و دفتر تألیف قرارداده می‌شدند و ضمن اطلاع‌رسانی ، نظرات و پیشنهادها و اصلاحات از سراسر کشور دریافت و مورد بررسی قرار می‌گرفت. هم‌چنین فرآیند رسمی اعتبارسنجی کتاب، استفاده از مشاورین مجرب و سایر ابزارها برای نقد و بررسی کتاب کمک‌های شایانی به اصلاح کتاب‌ها نمودند. هم‌چنان منتظر ارسال نقد و نظرات و پیشنهادات همکاران عزیز هستیم.
۸-چون امکان تدریس آزمایشی به صورت گسترده در سطح کشور وجود ندارد پس از تالیف هر فصل سعی بر آن است که این امر توسط معلمین مجرب و منتخب و گروه های ریاضی بعضی از استانها به صورت محدود تری به انجام برسد. درصورت تمایل در اجرای این طرح با گروه تماس بگیرید.
درخاتمه لازم به ذکر است که گروه ریاضی اطمینان دارد که به فضل الهی، همت، دقت، همراهی و مراقبت دبیران ریاضی سراسر کشور تأثیری جدی و اساسی در ارتقاء کیفیت کتابهای درسی ریاضی کشورمان خواهد داشت.

با آرزوی سلامتی و موفقیت
واحد تحقیق، توسعه و آموزش ریاضی


کلیدواژه ها: , ,

مجید

۱۳۹۶/۰۱/۱۷


با سلام ازقدیم گفتند وخداوند انسان را آفرید وانسان توجیه را بنابراین آنچه به جایی نرسد فریاداست نباید توقع داشت که کسی بگوید ماست من ترشه ولی ای گروه تالیف قاطی کردن مطالب چند پایه ومطالب را مشکل وگنگ ومبهم کردن نمی گویند کتاب درسی ،کتاب درسی بایستی مطالب قابل فهم باشد نه حفظی که خیلی زود از صفحه ذهن پاک شود مفهوم دانش آموز محور به چاه محتوای سنگین انداختن دانش آموز نیست بااین روش دانش آموزان حتی فرصت فکر کردن را ندارند چرا توجه نمی کنید این همه معلم واولیا ودانش آموزان معترض هستند ولی شما همین جواب را تحویل می دهید متولدین ۸۰-۷۹را الحق نابود کردید به خود آیید ودست از غرور بیجا بردارید

مجید

۱۳۹۶/۰۱/۱۷


با سلام برای تغییر نگرش گروه تالیف به سمت مثبت وخیرخواهی دعا می کنیم

ارسال نظر

نام

ایمیل

سایت

پنج شنبه ۲ دی ۲ نظر
 سامانه آزمون آذرمت
 اطلاعیه‌های گروه ریاضی استان
 دسترسی سریع
 آخرین پست های انجمن
 پیوند ها